The MAC Proenza Schouler Collection clothes Lips, Eyes, Nails and Cheeks in casual amazing girl style

nine of 15 pieces in the new MAC Proenza Schouler collection
I’m working the catwalk every single day, son. Každý. Singl. Den!

First, they said I was too short, and I was like, “BAM! Here’s your too short.” I’m 5’1″, and I can stomp-walk and hip-pop with the best of ’em!

REKLAMA

Look out, Tyra, Naomi and Linda.

Why, just this morning I walked the cat for Proenza Schouler…

Mangrove Lipstick on my lips, and rich Experience and Black Ice pro Longwear Eyeliners on my eyes, all three from the new MAC Proenza Schouler collection
Wait — you didn’t think I was talking about actual runway modeling, did you??

REKLAMA

Kočky a make-up mikina?

$ 42.

Nakupuj teď

GURL! I was talking about actually walking my cat. He’s leash trained.

Sometimes it’s a lot more like sitting with my cat, because he doesn’t always like to walk, but still — my take on cat walking is far removed from the world of high fashion.

The high stakes world of professional pet assisting…

Today, though, it was a little less far removed from fashion because, get this — I actually wore makeup inspired by the catwalk on my cat walk.

Enter MAC Proenza Schouler, the brand’s most current fashion collaboration.

Proenza Schouler, the new York-based women’s wear and accessories line, was founded in 2002 by designers Jack McCollough and Lazaro Hernandez (interesting factoid: they met while attending Parsons school of Design).

Source: nymag.com
The people are well known for their refined outlook on casual amazing girl style, and the 15-piece limited edition collection by MAC seems very much in line with that to me. I certainly see pieces here that amazing girls would wear.

With two ombre blushes, four nail polishes, two lip pencils, two eyeliners, four lipsticks and a face brush, all decked out in limited edition packaging, the collection feels dressed up without trying too hard. It’s makeup for gals who like wearing makeup to accentuate a feature or two, and who may not necessarily reach for three different eyeshadows to wear in the crease on the daily. You know what I’m sayin’?

The MAC Proenza Schouler Collection: Some Thoughts…

Availability: arriving online April 21; at MAC stores and counters April 24; and at international locales some time in April.

MAC Proenza Schouler
Lustre Lipstick in Woodrose ($22)

Lustre Lipstick in Woodrose ($22)
Lustre Lipstick in Woodrose ($22): love the MAC Lustre formula. My dry lips are like, YES! whenever I pull a Lustre lipstick out of my purse. They’re just so blasted hydrating and comfortable.

On me when I wear it by itself, Woodrose, a sheer, silky light beige, can look very cool-toned — nearly gray. I have to pair it with either a warmer lip pencil or a gloss to keep from looking like a zombie, but if you crave cool-toned nude beiges, it might suit you well.

Satin Lipstick in Pinkfringe ($22)

Satin Lipstick in Pinkfringe ($22)
Satin Lipstick in Pinkfringe ($22): Technically a Satin, which normally comes with some shine, this cool-toned flamingo pink nearly looks like a matte to me. I think I like it a lot more in the tube (so pretty!) than I do on my lips, as it has a knack for settling into my horizontal lip lines and catching on any flakes.

You may have better luck with it than I do if your lips aren’t as dry as mine, but I find myself having to do a lot of prep work to make this one work for me.

Matte Lipstick in Mangrove ($22)

Matte Lipstick in Mangrove ($22)
Matte Lipstick in Mangrove ($22): This orangey matte red is cray-cray smooth and darned near flawless. One pass completely covers my lips without a semblance of patchiness or weirdness. I call it a MAC lady danger kissing cousin. They’re both very similar, but I think Mangrove is slightly redder and a lot more orange. ale ne moc.

Lustre Lipstick in Primrose ($22)

Lustre Lipstick in Primrose ($22)
Lustre Lipstick in Primrose ($22): like a a lot more pigmented version of Clinique’s classic Black Honey Lipstick, this smooth operator is absolutely beautiful. is absolutely beautiful.

A sheer berry plum Lustre, it’s not exactly the kind of color I’d usually wear in spring/summer, but I’m looking forward to spending quality time with it in fall — early fall, before lips have transitioned to full-on deep and vampy.

I think it would look particularly striking on darker damsels/dudes.

Lipsticks clockwise from the pale beige: Woodrose, Mangrove, Pinkfringe and Primrose ($22 each)

Pro Longwear Lip Pencils and Eyeliners ($21 each)

From the left: pro Longwear Lip Pencils in High energy and Dynamo; and the pro Longwear Eyeliners in rich Experience and Black Ice ($21 each)
Pro Longwear eyeliner in Black Ice ($22): What we have here is a basic black matte liner. On my NC42 skin, I can see the tiniest hint of charcoal gray in it, so it’s not a true midnight black, which I guess makes it kiNDA zajímavá. To by mohlo být nejlepší pro Die-Hard Proenza Schouler fanoušci, kteří to chtějí mnohem více pro balení než barvu, s ohledem na to, že stín je již k dispozici v MAC trvalé sbírce. Oh, a FYI – Platíte trochu mnohem více pro balení, protože proenza tužky jsou $ 21 každý, zatímco trvalé odstíny jsou o něco méně na 19,50 dolarů.

Pro dlouholeté oční linky v bohatých zkušenostech ($ 22): bohaté zkušenosti, tmavě hnědá vložka, je další repromote z trvalé sbírky. Hladká, krémová, a vysychá v blesku, takže se mi líbí mnohem více pro worlory než lash linky, protože nemůžu to opravdu rozmazávat co nejvíce jak bych chtěl.

Pro Longwear Lip tužka ve vysoké energii (22 USD): Miluji, jak jasná oranžová červená vysoká energie (také repromote) pracuje s mangrovovou rtěnkou. Pro dlouhé plechové tužky pro dlouhé prádlo jsou normálně úžasné, víš? Jsou hladší než Rygos, non-sušení a poslední den dlouho na mých rtech.

Pro Longwear Lip tužka v dynamo ($ 22): Tento intenzivně růžový krémová lipová vložka je – hádal jste to! – také repromote. Vlastně jsem to celý čas nosí. Epic s horkými růženka, myslím, že to také hraje dobře se žlutými a modrým růžovými růženkami, což je pěkné.

Pro dlouhodobé tužky na rty a očních víček (21 dolarů)
129 se práškový kartáč ($ 38.50)

129 se práškový kartáč ($ 38.50)
129 SE Práškový kartáč ($ 38.50): Wow, téměř 40 dolarů? Opravdu? Pokud jde o obličejové kartáče, myslím, že 129 se práškový štětec aplikuje prášky a červenat se jen v pořádku, ale nevím, jestli jeho dovednosti zdůvodnit cenu. Štětecová hlava je pro mě tad úzká a štětiny by mohly být měkčí (imo). Také, ya vědět, že jsem neměl největší štěstí s kratšími manipulačními kartáčky. Nejste si jisti, proč, ale zdá se, že se rozpadají dříve než kartáče ve stálé linii.

Proenza Schouler Brush (38,50 USD)
Vzorník (pro reference, jsem mac nc42)

Švýcary z rtěnky zleva: Woodrose, Pinkfringe, mangrove a Primrose
Pro dlouhodobý oko a rty tužka vzorník ve směru hodinových ručiček od hnědého srdce v levém dolním vlevo: bohaté zkušenosti, černý led, dynamo a vysoká energie
Lustrová rtěnka v Woodrose
Lustrová rtěnka v Primrose
Matná rtěnka v mangrove
Saténová rtěnka v růžový

Celý Mac Proenza Schouler Collection zahrnuje …

Červenat ombre v západu slunce pláž, růžový korál / tan ombre ($ 30)

Červenat Ombre v Ocean City, brilantní oranžová / tan Ombre ($ 30)

Pro dlouhoretý oční linky v černém ledu, bohatá černá ($ 21)

Pro dlouholeté oční linky v bohatých zkušenostech, tmavě hnědé ($ 21)

Listřová rtěnka ve Woodrose, lehká růžová béžová ($ 22)

Saténová rtěnka v růžová, brilantní flamingo růžová ($ 22)

Matte rtěnka v mangrovových, jasně oranžová červená ($ 22)

Luster rtěnka v Primrose, naprostý berry švestka ($ 22)

Pro dlouhotrvající tužku na rty v dynamo, růžový krém ($ 21)

Pro dlouhotrvající tužku rtu v dynamo, oranžový červený krém ($ 21)

Nehtový lak v thimbleweed, bledý nahý ($ 17.50)

Lak na nehty v deneflower, švestka (17,50 dolarů)

Nehtový lak v Bougainvillea, jasně oranžové korály (17,50 dolarů)

Lak na nehty v nocturnelle, černý krém ($ 17.50)

128 se práškový kartáč ($ 38.50)

Právě teď si myslím, že mangrovová a já budeme mít spoustu legrace v létě …

REKLAMA

Mezi! – S některými černými okřídlenými očními linky.

Váš přátelský sousedství odvolání závislý,

Karen

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *