20 charm concerns label

Here’s a Tag that I saw on Katie of plus Beauty‘s blog ages ago! (I miss Katie, anybody else? I saw on IG that her relocation went well – I’m so pleased for her!)

20 charm concerns Tag:

1. Do you keep in mind your very first makeup item?
It was a frosty pink sticky lip gloss from Avon. It was awful however so remarkable at the exact same time! I wasn’t enabled to wear a stitch of makeup up until I was in high institution (around 14) as well as even then, it was only lip gloss.

Sunny side up lipgloss from Avon (Source) This isn’t what I had however isn’t this awesome? I’d completely purchase that.

2. explain your ideal mascara. have you discovered one that fits your specifications
A volumizing one that doesn’t smudge or flake as well as holds a curl, however can be eliminated without having to rub the dickens out of my eye area. Cover woman LashBlast volume checks all the boxes for me!

3. What type of protection do you choose from foundation?
I choose sheer to medium coverage. Oriental BB creams offer the ideal protection for me.

4. preferred high-end brand?
Shiseido. This brand seems to appear on my blog quite frequently, as well as when I step back to believe about a few of my preferred products in each classification (foundations, eye shadows, blush, skincare), Shiseido does make it to numerous of those lists. now if only Shiseido would introduce a nail polish line, I’d be all set.

5. preferred drugstore brand?
Revlon. I believe in terms of quality, they are quite consistent across the board. I believe their lipsticks as well as nail polishes are the very best at the drugstore level. I likewise truly like their deal with products – their PhotoReady concealer is a preferred of mine.

6. Is there any type of type of makeup you can’t leave the home without?
Concealer as well as brow pencil. even if I running out to go to Tim Hortons, I should apply a touch of concealer as well as pencil those brows in!

7. What is your many treasured charm product?
My MAC restricted edition blush in Prim & appropriate from the provide Me liberty of London collection!

8. exactly how commonly do you shop for makeup?
This year – never. however before… I utilized to shop for makeup on a regular basis! I believe in the month of November in 2014, I estimated that I purchased a makeup product every other day.

9. Do you have a “beauty budget” or you spend freely?
I utilized to spend freely, whenever I came across something I believed was great value (especially at Winners!) or if there was a sale product at Shoppers. because this year has been a No-Buy, my budget plan is ZERO.   next year I’m thinking about a monthly budget plan however I haven’t settled on an amount. as well as I likely won’t have the exact same dollar amount for monthly because I will be purchase much more during my birthday month as well as the holidays, as well as I tend to spend less during the summertime months.

10. What type of product do you purchase the most of?
Lak na nehty. I just can’t get enough. The colourful bit bottles of wonderful lacquers make me so happy!

11. Do you prevent specific components in cosmetics like parabens or sulfates? 
I try to prevent them however I don’t actively exclude those “hot button” ingredients. however I do tend to prevent irritants such as eucalyptus or peppermint in my deal with products.

12. Do you have a preferred location to shop for makeup?
Shoppers medication Mart has won me over. I utilized to be ga-ga over Sephora however ever because SDM upped their charm shop game, I don’t discover myself as enamoured by Sephora. Plus, going to Sephora is an exercise in patience as well as tolerance. If I see one more teenaged woman putting mascara / liner / lipstick directly from the testers, I’m going to cry. SDM charm shop is SO much much more civilized, as well as their optimal points program is so much much more rewarding.

13. Do you like trying new skincare products or do you keep a specific routine?
I do like trying new skincare products however I like to stock some fundamentals that I understand will agree with my skin (Clinique considerably different Lotion, MAC Cleanse Off Oil, Yves Rocher Micellar Water). normally I will only switch out just one new product at a time, just in situation my skin freaks out.

14. preferred bath as well as body brand? 
Cake Beauty. It’s a Canadian brand as well as their stuff smells yummy!

15. Do you like multifunctional products like lip as well as cheek stains?
No, I discover that typically the multifunctional products only work well one method – for instance, a lip & cheek discolor typically works method much better as a cheek product as well as is as well drying on the lips.

16. Are you clumsy in putting on makeup?
I don’t believe so? I don’t ruin applying makeup, however I am clumsy in general as well as decrease things… in fact, I dropped an acrylic tray last night as well as a lot of my many utilized makeup products went crashing on thEloor. Nic úplně zlomil, ale málo z mých přechodných očních stínů v mé Z-paletě se trochu rozpadlo kolem okrajů. Ugh. Tak byl jako “znovu?”

17. Přemýšleli jste o tom, že užíváte make-up třídy?
Ano, rád bych objevil nějaké make-up základy. Mnohem více pro použití make-upu na jiných lidech než na sebe. Použil jsem jen make-up na hrsti jiných lidí, stejně jako já nevěřím, že jsem kvalifikovaný! Jen chápu svou vlastní tvář, opravdu.

18. Co se vám líbí o make-upu?
To je takový náročný zájem o odpověď! Nemůžu diskutovat stručně, co je o make-upu, který miluji. Dělá mě to šťastným. To mě nesoudí. Mám rád balení. S ním se mi líbí sláva. Nemám s tím unavený.

V tomto štítku bylo původně pouze 18 obav, nicméně Katie přidala 2 více, což věřím, že jsou skvělé otázky!

19. Pozoruhodný nebo přírodní make-up?
Rozhodně mnohem přirozenější vzhled make-upu. Hraju na mé oči trochu mnohem víc, obvykle v neutrálních barvách, stejně jako já neudělám těžké vložky. Zaáhl jsem největší zájem o odstranění hladké kůže. Líbí se mi tento make-up pohled na design sui on:

20. Nejhorší zvyk související s make-upem?
Nepoužívá rtěnku. Nebo pokud ráno aplikuji rtěnku, neprovádíme to vůbec.

Udělali jste tuto značku? Pokud ne, udělejte to – rád bych zkontroloval vaše odpovědi!

Sdílet toto:
Podíl

Klikněte pro e-mailem do dobrého přítele (otevře se v novém okně)
Klikněte pro sdílení na Pinterestu (Otevře se v novém okně)

Klikněte pro sdílení na Twitteru (otevře se v novém okně)
Klikněte pro sdílení na Tumblr (Otevře se v novém okně)

Klikněte pro sdílení na RedDIT (Otevře se v novém okně)

Takhle:
Stejně jako načítání …

Příbuzný

Rtěnka Tagyay, můj tah, odbočit! Velkolepý Sam Glam se Samem mě označil. Kdyby mě nebyla označena, udělal bych nějakou fiktivní osobu, která “označila” Jen tak, abych to udělal tuto značku! Díky Sama, za to, že mě budu muset vyrobit online kamarádi! : P …
4. května 2015 ‘Beauty ”

Sedm smrtící hříchů makeup Tagtis štítku se chvíli probíhá, jsem velmi poprvé viděl na blogu Fiverova, stejně jako mnohem více právě nedávno na blogu AgiLwithpinkcheeků, který mi pak připomněl, že jsem to měl v mém návrhu složky. Funkce tohoto štítku je pojmenovat make-up produkt spojený s každým z …
2. srpna 2015 ‘Beauty ”

Nová značka: No nákup / Lo nákup značky! Koncept vyrábět tento štítek vyšel z diskusi s Styledwithjoy v komentářech jedné z mých zpráv před několika týdny. Oba jsme na žádném koupi pro rok 2015, stejně jako jsme si vybrali jsme místo, kde jsme potřebovali. Pokud jste na žádném koupi …
18. března 2015 ‘Beauty “

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *