Mediterranean cruise – trip photos

Hey! I’m back from our cruise to the Mediterranean. It was a wonderful trip! but I’ll start out with the not so good: our flight home from Venice was delayed by over 5 hours because of a careless remark by a fellow passenger. What was an otherwise seamless transport from sea to air was marred by what the captain of the flight called “an asinine comment”. apparently during the check-in process, someone on our flight made a comment about airport safety – we never found out who it was or what the person said or if the person was detained afterward. We were kept in the dark about the situation until after we reboarded the plane. We had all originally boarded the flight in a timely manner but the plane just sat on the tarmac for over an hour until we we told that due to a “technical issue”, we had to to take all of our stuff and deplane. then we had to go through safety screening again – we thought it was a mechanical issue with the plane so we all joked that we were going through screening again to supply us with “something to do” while they fixed the plane. They had one screening station for the entire flight! The Italian police and fire department were called and the cargo hold thoroughly checked. Our flight was scheduled to depart at 11:30am but we did not leave until close to 5pm. It wasn’t the worst thing by any indicates for us, we just got home later than we had anticipated. but for lots of fellow passengers who had connecting flights, they missed their flights and were put on the next available flight – some were rebooked for flights departing 2 days later! So, please please even if you think it’s a funny joke, don’t utter any comments about airport safety while in the airport / airplane. They take this stuff seriously! I said to the SO, “Imagine if this had happened when we were flying out to Venice and missed the cruise ship?” Ugh!

Here’s a picture to thank you for reading the above. It’s a shot of our cruise ship from a hilltop restaurant in Santorini, Greece.
Now, with that out of the way, onward to the good stuff!

These are mostly photos of the ports we checked out – I’ll devote a separate entry to the cruise experience itself (which I’ve tentatively named “Cruising Life for type A Personalities” ). The cruise was for 7 days and our ports included: Venice (Italy), Dubrovnic (Croatia), Kusadasi / Ephesus (Turkey), Santorini (Greece), and Katakolon / Olympia (Greece). We arrived one day in development of the sail date to have extra time in Venice – and also recommended by our travel agent in case of a flight delay (see above!) so we actually had 2 days in Venice to explore. The weather overall was wonderful, the only day that was a complete wash-out was our first day in Venice – the downpour was so bad that Piazza San Marco (St. Mark’s Square ) was nearly empty. The following day the sun came out so we walked back to the square and saw the difference between empty vs crowded. We also experienced a short flash storm in Olympia, Greece but thank goodness it happened after our tour.

Benátky, Itálie

Highlights: canals, St. Mark’s Square, Doge’s Palace

Piazza San Marco (St. Mark’s Square)
Eating pistachio and stracciatella gelato from a shop right in St. Mark’s Square.
One of the lots of breathtaking grand rooms inside Palazzo Ducale (Doge’s Palace). Every surface is covered in ornate paintings / decorations.
View from inside the Bridge of Sighs.

Dubrovnik, Croatia

Highlights: Walled City, medieval fortresses, game of Thrones

The weather was much warmer than we expected and so clear that we could see for miles.

This is still mostly a appeal blog! I rocked the Essie Gel Couture polish in Pinned Up for the trip – it wore amazingly well, as expected. Not a chip and I wore it for 12 days in total.

Inside the Walled City – we are so surprised at the polished stone ground, they’re reflective and probably slick when it rains.
Ephesus, Turkey

Highlights: house of Mary, library of Celsus, temple of Hadrian, terrific Theatre

There is a small house which has been confirmed as the last place where Virgin Mary lived before she died (no pictures allowed of the interior – it is very basic and small). Behind the house there are water spouts where visitors can collect holy water.
This site boasts one of the best preserved Greek and Roman ruins. It’s like going back in time and showcases marble streets, a library, and a grand stadium.

I’m not going to post too lots of pictures of my check out to Ephesus – I’ll save that for a detail post on the organized group excursion in a cross over collab post with Joyce of local girl foreign Land coming up in early October!

Santorini, Greece

Highlights: Firá, Catholic Cathedral of Fira, Archaeological Museum

Eating freshly grilled squid / calamari – and Greek salad, of course.

Tip for Santorini – take the cord automobiles up but walk down the path to get back to the port. The line-ups for the cord automobiles are crazy.Cesta je malebná, ale užívat si pro uprchlé osly a jejich hovno!
Olympia, Řecko

Highlights: Místo originálních olympijských her, chrámu Hery, Archeologické muzeum Olympie

Místo původních olympijských her bylo mnohem odlišný, než jsme si v našich myslích vizualizovali – bylo to mnohem zelenější, než jsme očekávali.
A mnoho budov bylo do značné míry pryč, kromě několika pilířích zde a tam – bylo zde vyžadováno mnoho představivosti.
Naše exkurze průvodce byl schopen dodávat spoustu historických informací o tom, jak by se struktury dívaly, a jaké funkce sloužily.

Byli jsme téměř připraveni vrátit se zpátky na loď, když jsme měli flash bouře, ale to vyústilo v tu večer nejkrásnější západ slunce:

To je pravděpodobně jeden z mých velmi milovaných záběrů celé cesty a je nyní mým telefonem tapetu.
Je-li nucen vybrat, naše mnohem milované místo bylo Santorini, což bylo překvapením, který by s ohledem na to, že jsme neměli podstatné očekávání, jako bychom udělali pro Dubrovník (nedostaneš mě špatně, stále miluje Dubrovník) – Kontrola Santorini nás udělal Slib se vrátit do Řecka, aby navíc prozkoumala zemi. Už jste byli v některém z těchto míst?

Ps. Vím, že tato otázka bude položena, použil jsem Canon PowerShot SX610, bod a fotografování pro všechny fotografie.

Pps. Za posledních pár dní jsem byl opravdu proudový (6 hodinový rozdíl), ale začal jsem se dostat zpět do čtenářských blogů. Pozoroval jsem spoustu mých komentářů se nezobrazují na vašich blogech a myslím si, že jdou do složek spamu – prosím, vezměte si chvilku zkontrolovat. Myslím, že WordPress mě už nepozná, že jste pryč na dovolené!

PPPS. Ano, dostal jsem nějaký make-up na cestě. Udělám příští týden.

Sdílet toto:
Podíl

Klikněte pro e-mailem na PAL (otevře se v novém okně)
Klikněte pro sdílení na Pinterestu (Otevře se v novém okně)

Klikněte pro sdílení na Twitteru (otevře se v novém okně)
Klikněte pro sdílení na Tumblr (Otevře se v novém okně)

Klikněte pro sdílení na RedDIT (Otevře se v novém okně)

Takhle:
Stejně jako načítání …

Příbuzný

Cruise Life – Moje zkušeností, co je ráda na 7denní plavbu? Přiznám se, že nejsem zájem o all-inclusive středisek, nebo balené svátky, protože se cítím v pasti. Nelíbí se mi, že jsem byl přemezen jako skot pro čas jídla a aktivity. Znám spoustu lidí, kteří šli na plavby …
20. října 2016 ‘řemesla ”

Jsem zpátky (druh) – to, co jsem byl dopustil, abych byl do konce července zpět a já jsem v poslední den jen! : P Nejdříve vám chci poděkovat všem za přání narozeniny! : D jsem měl úžasné narozeniny! Moje tak a já jsem pečil dort … Betty Crocker Boxed dort v …
31. července 2017 ‘život ”

MUJI jít! [+ Giveaway! Přemýšlejte o mém vzrušení, abyste se dostali za scény, kde se zaneprázdněni včely, aby se Muji stalo! A jak včasné zvažování, že jsem právě zkontroloval Muji v Japonsku, …
29. června 2016 ‘Beauty “

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *