Accountability summary (+ makeup Inventory)

In reviewing my publish history, I realized that I’ve never when published an annual summary of my Lo-Buy / No-Buy accountability.

These are all of my accountability posts from 2017.
And I believe I understand why… since I’m a sneaky cheat!

Let’s rewind a little.  If you’ve complied with my blog since the early days, you’ll understand that this blog started out as a full-on, hardcore No-Buy for an entire year in 2015.  It seemed rather black as well as white, right? Don’t buy makeup for 365 days, Stashy!

These are examples of me not buying anything for 2015.
But nope, very first I broke the No-Buy only 2 weeks into January, in an event permanently understood as Targetgate™.  Then I proceeded to bend the meaning of what a “No-Buy” means, with swaps (first with Nicola of beauty As I understand It, then with Isabelle of woman with Pink Cheeks) as well as blatant hauling for my birthday.  But, I was able to not partake in either of the spring or autumn Sephora VIB sales, in addition to the Black Friday temptations.

I utilized to provide myself these milestone badges.   This was 250 days of “not buying anything”.

These are all of my accountability posts from 2016.
Fast ahead to 2016 as well as 2017. I’ll group both years together as I believe my behaviour was similar both years.  I was lastly loosening the reins as well as enabled to BUY!  In 2016, I was on a Low-Buy all year, whereas in 2017 I did a hybrid of Low- as well as No-Buy; January was the special month of “Hauluary” where I had no costs restrictions.  Here’s what my monthly budgets were for monthly for the 2 years:

Source: 2016 new focus as well as 2017 new Focus

I should clear up right here that my No-Buys as well as Low-Buys have more to do with not contributing to my already big makeup collection, rather than curbing costs overall.  It’s a nice side impact to save money however it’s not my main goal.  I was seriously running out of area in our condo with all of my beauty products squirreled away in closets, under the bed, as well as even in the living room!

Let’s see exactly how I really fared:

One of the biggest loopholes I had in 2016 as well as 2017 was that makeup bought during vacations didn’t count… as well as as you can imagine, I took advantage of that! (in Japan as well as on the cruise)   as well as let’s be real, the months of January as well as December – I never did tally up what I bought because of Hauluary as well as holiday spending.  however at minimum, I spent $500 each month. That’s basically doubling my full year spend in just those 2 months!  I totally failed my 2016 Low-Buy however I showed enhancement in 2017.

Did you checked out about the report in early 2017, that discovered us women spend $300,000 on makeup as well as skincare over their lifetime?

They estimated that on average, American women take in between $3.50 – $11 each day of skincare as well as makeup on their face.  It depends upon what region of America the women online – I would state Toronto is most similar to new York so let’s state that my everyday usage is $11.  That would mean I’m costs $4,015 a year on makeup as well as skincare!   since my Low- as well as No-Buy was more focused on tallying makeup purchases, if I include skincare; I don’t believe I’m as well far off that figure!

Hauluary!
This view only shows my accountability in dollars as well as as I mentioned, this isn’t about money – so let’s have a look at the actual count of my makeup collection over the 3 years that I’ve been blogging.  I based my preliminary count on this publish I made in my very first month of blogging, as well as went with all of my hauls, accountability, trash Stash, as well as purge posts (with recommendation to the tracking in my stock spreadsheet) to show up at the present count.  I included all products that I bought, was provided as gifts, redeemed with points, Back to MAC for, won in giveaways, or bought on vacation – i.e. everything!  I’ve damaged the count by product classification as well as with trending from the beginning of 2015 to present day:

Eye Shadows

N.B.: I count private eye shadow pans, so a quad is counted not as 1 eye shadow, however 4.

Base Products

Blushes

Check out the steady boost here… I just like blushes.

Lip Products

I’m quite delighted with halving my lip stash.

Lak na nehty

I had great intentions to purge more of my nail polishes as well as I still mean to!

Štětce

Year by year view of all categories:

Of the 6 classifications that I tracked, 3 of them decreased: base makeup (foundations, concealers, as well as powders), lip products (lipsticks, glosses, as well as balms), as well as makeup brushes.  The 3 classifications that increased throughout the years should come as no surprise: eye shadows, blushes, as well as nail polishes.  Those just occur to be my favourite makeup items.

Nerd sufficient for ya?   So what’s the final verdict?

I like to shop for new makeup. #pan očividný

V mém tříletém přístupu ke snížení mého make-upu – 1) Zastavení / limit nákup více 2) Využijte toho, co mám, stejně jako 3) očištění, co nemám využití – nákup je moje první obrana. Nikdy nebudu přestat kupovat make-up – to je jen daný. Jsem více vědomé toho, co už mám vlastní, stejně jako kdybych si koupím něco nového, něco starého musí být očištěno! (Mám v plánu vypořádat se s laky na nehty, stejně jako červenat se brzy) Dlouhodobý pohled je méně přicházet, stejně jako více jít ven, aby pomalu snížil svůj generál skrytý. Nemám žádný typ nákladů limity pro sebe pro sebe v letošním roce, ale položím to všechno v pořádku / Zima. Stejně jako by jestliže jedna věc, kterou jsem se mnou odnesl z blogu se všemi tahání, rýžování, trashing, stejně jako očištění – cyklus nikdy nekončí!

Líbí se vám tahy? Zkontrolujte tyto slavné příspěvky:
• přeprava: 2016 (první po no-buy, lak na nehty, více lak na nehty, mac, vítězové nálezy), 2017 (lázeň, make-up & péče o pleť, lak na nehty, zdržený z toho, že to dělá, hautelook), a 2018
• Narozeniny HAPS: 2015, stejně jako 2016 (Pat na zádech, nevrátil jsem na mé narozeniny v roce 2017)
• Optimální splacení bodů: 2015, 2016 a 2017
• Sephora VIB Prodej: jaro 2015, podzim 2015, jaro 2016, podzim 2016, jaro 2017 a podzim 2017
• Černý pátek: 2015 No-Buy Edition, 2016, 2017
• K-Beauty Tahy: 2016, Jolse, stejně jako 2017
• Mac: 137 Štětec, Zpět na Mac 2015, konečně bezplatnou rtěnku a zpět do Mac 2016
• Na internetu tahů: diskontní sazba obchod sleevent.ca, aliexpress, vánoční dárky pro sebe, miss a, stejně jako make-up geek, globier
• Store HAPS: Hudson’s Bay, vítězové, H & M krása a Nordstrom

Udržujete make-up inventář? Jakou klasifikaci make-upu vlastníte?

Sdílet toto:
Podíl

Klikněte pro e-mailem do Buddy (otevře se v novém okně)
Klikněte pro sdílení na Pinterestu (Otevře se v novém okně)

Klikněte pro sdílení na Twitteru (otevře se v novém okně)
Klikněte pro sdílení na Tumblr (Otevře se v novém okně)

Klikněte pro sdílení na RedDIT (Otevře se v novém okně)

Takhle:
Stejně jako načítání …

Příbuzný

100 Day No-Buytoday je můj oficiální 100 dní mého no-buy! * Hodí konfety * My No-Buy se zaměřil především na nákup make-upu / péče o pleť podle mých pravidel (žádné webové nové produkty, pokud nebude doplnit dokončený produkt). Vrozeného rozsahu se rovněž věnuji, že neposkytují žádné zbytečné nákupy oděvů. Já …
29. dubna 2015 ‘Beauty ”

Nový 2017 Focus: No-buy-low-buy hybridso, je to čas rozlišení! Hračil jsem s konceptem, kdy dělám souhrn mého roku Long low-buy pro rok 2016, kdybyste však splnili na cestě, lze ji shrnout jako toto: dobře záměrné. 😉 Začal jsem dobře brzy v roce, ale já jsem se dostal do …
2. ledna 2017 ‘Beauty ”

Září 2016 Low-Buy Accountelityi se rozhodl, že neudělá akcie trash (prázdné) publikovat na září, protože jsem tak nezarazil s příspěvky, ale rozhodně chci zachytit v mé odpovědnosti za měsíc. Právě tady je několik produktů, které byly přidány do mé skrýš: osvěžit, pro měsíc září, já …
7. října 2016 ‘krása “

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *